گروه: اخبار سازمان مرکزی

دکتر حداد عادل:

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله) پرچمدار پیشرفت علمی در کشور هستند

کد خبر: 541 تاریخ انتشار: 1396/7/25

همایش علمی «زعیم ذوفنون» و آیین رونمایی از اثر فاخر منظومه فکری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله) با حضور دکتر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و امنا دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ظهر امروز در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.
image
همایش علمی «زعیم ذوفنون» و آیین رونمایی از اثر فاخر منظومه فکری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله)  با حضور دکتر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و امنا دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ظهر امروز در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این همایش با بیان اینکه بارزترین بعد در شخصیت مقام معظم رهبری جنبه فکری و فرهنگی ایشان است، گفت: قبل از انقلاب اسلامی نیز ما ایشان را با همین صفات و ویژگی ها می شناختیم.

وی با بیان اینکه چهره فرهنگی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله) در پشت چهره سیاسی ایشان پنهان مانده است، گفت: مقام معظم رهبری از لحاظ فرهنگی در بین دست پرورده های حوزه علمیه بی بدیل هستند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به اینکه فرهنگ عرصه ارزشها و عقلانیت است، گفت: ما فرهنگ اسلامی را نرم افزار تمدن اسلامی می دانیم و بحث فرهنگ و هویت از گفتمان هایی است که مقام معظم رهبری در جامعه مطرح کردند. در واقع عزت ملی با هویت معنا پیدا می کند و هویت با فرهنگ.

دکتر حداد عادل با بیان اینکه در گفتمان امام راحل و مقام معظم رهبری، دین مهم ترین رکن هویت و مهم ترین عنصر در فرهنگ است، گفت: ارزشهای دینی نظیر توحید، کرامت انسانی، عبودیت، حیات طیبه، حق طلبی، آزادی خواهی، ظلم ستیزی، استقلال طلبی، عدالت خواهی عناصر اصلی و برجسته فرهنگی است که حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله) پرچمدار آن هستند. تأکید دائمی بر فرهنگ انقلابی، انقلابی بودن و انقلابی ماندن از پایه های نگاه فرهنگی ایشان است.

وی به تأکیدات مقام معظم رهبری بر استقلال فرهنگی اشاره کرد و افزود: تحول در علوم انسانی که ایشان حساسیت فوق العاده ای روی این موضوع دارند و مرتب پیگیری می کنند، نشأت گرفته از توجه ایشان به استقلال فرهنگی است.

دکتر حداد عادل ادامه داد: شعارهایی که هر سال توسط حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله) بیان می شود، عموماً در حیطه فرهنگ عمومی است.

وی با اشاره به گفتمان های فرهنگی نظیر تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی، بصیرت، جنبش نرم افزاری، جنگ نرم، مهندسی فرهنگی، نفوذ فرهنگی، سبک زندگی اسلامی تمدن اسلامی که از سوی مقام معظم رهبری بیان شده است، گفت: هر کدام از این گفتمان ها جای بحث و بررسی فراوان برای شناخت ابعاد گوناگون آن دارد.

وی با تأکید بر اینکه حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله) پرچمدار پیشرفت علمی در کشور هستند، خاطر نشان کرد: ایشان خیلی بیشتر از مسئولان درباره رشته های جدید دانشگاهی اطلاعات دارند و در جریان اهمیت و کاربرد آنها هستند، به همین خاطر است که از گسترش علم های جدید نظیر هسته ای، سلولهای بنیادی و فناوری نانو حمایت می کنند.

دکتر حداد عادل، مقام معظم رهبری را دلسوزترین فرد کشور در بین مسئولان نسبت به زبان و ادبیات فارسی دانست و افزود: ایشان همواره تأکید می کنند که زبان فارسی یکی از ارکان هویت ملی ما ایرانیان است.

وی با اشاره به تسلط مقام معظم رهبری به شعر و شاعری، گفت: ایشان به تقویت شعر و شاعری در فضای دینی و جهت دادن شعر در فضای انقلاب اهتمام ویژه ای دارند و در حوزه موسیقی، سینما، معماری به عنوان یک واقعیت فرهنگی صاحب نظر هستند.

دکتر عادل همچنین از دانشگاه آزاد اسلامی به جهت برگزاری این همایش و رونمایی از اثر فاخر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله) تقدیر کرد.

اظهارنظرها و تفکرات مقام معظم رهبری عاری از هرگونه اندیشه ذوقی و سلیقه ای است

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه و نویسنده اثر فاخر منظومه فکری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله) نیز در این همایش با بیان اینکه این کتاب در دو جلد و در چهار بخش تدوین شده است، گفت: بخش اول درباره جهان بینی، نگاه کلان و مباحث بینشی مقام معظم رهبری، بخش دوم درخصوص نظام منشی شامل مباحث اخلاقیات، معنویات، عبادات، بخش سوم درباره نظامات اجتماعی مثل نظام فرهنگی، نظام سیاسی، نظام اقتصادی و ... و بخش چهارم در خصوص اهداف اجتماعی اسلام از دیدگاه مقام معظم رهبری نظیر آزادی، استقلال، عدالت، پیشرفت و تمدن است.

دکتر خسروپناه با تأکید بر اینکه اندیشه مقام معظم رهبری، اندیشه اجتهای است، گفت: ایشان در همه زمینه ها با روش اجتهادی ورود پیدا می کنند و تمام اظهارنظرها و تفکرات ایشان عاری از هرگونه اندیشه ذوقی و سلیقه ای است.

وی با تأکید بر اینکه «مردم» رکن اصلی منظومه فکری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله) هستند، گفت: مردم سالاری نه تنها در عرصه سیاست، بلکه در عرصه فرهنگی، اقتصادی، نظامی و امنیتی دارای اهمیت است.

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه با بیان اینکه اندیشه فکری و اجتماعی مقام معظم رهبری، استمرار و تکامل بخش منظومه فکری امام راحل است، اظهار داشت: حضرت امام خمینی (ره) ، رهبری فرزانه و جامع نگر تربیت کردند که نظام بینشی ایشان را استمرار بخشیدند.

وی با بیان اینکه منظومه فکری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله) ، ادامه منظومه حضرت امام خمینی (ره) و تکامل بخش آن است، گفت: گویا روح فکری امام راحل در کالبد آن دمیده شده است.

دکتر خسروپناه با بیان اینکه مقام معظم رهبری مؤسس فقه احکام راهبردی است، گفت: بیشتر فقهای ما دارای فقه احکام رفتاری است، اما اسلام دارای فقه احکام راهبردی و فقه احکام نهادسازی هم است.

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه افزود: برخی متفکران فقط به مبانی می پردازند و مباحث شان کاربردی نیست. در حالی که نظام فکری مقام معظم رهبری دارای مبنا و پایه است که به عرصه های راهبردی و کاربردی سرایت می کند.

وی خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری نه تنها به مبانی و راهبردها بسنده نکرده اند بلکه به نهادها، سازمانها و ساختارها هم پرداخته اند. به طوری که اگر احکام ایشان را در نصب روسای سازمان و نهادها ببینیم، دقیقاً پیوند بین مبنا، راهبرد و راهکار را در می یابیم.

مقام معظم رهبری فقیهی نیرومند، مقتدر، عمیق اندیش، جامع نگر و جهان اندیش هستند

حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نیز در این همایش با قدردانی از حمایت و مساعدت مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی در برپایی همایش مذکور، گفت: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله) از ویژگیهای ممتازی نظیر ذکاوت، هوشمندی، استعداد، حافظه نیرومند، ذهن منسجم و ...برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه نظریات مقام معظم رهبری از لحاظ تنوع و تکثر از ایشان یک شخصیت نظریه پرداز برجسته و جهانی ساخته است، گفت: ایشان وارث فقیهان و حکیمان بزرگی همچون آیت الله بروجردی، آیت الله طباطبایی، حضرت امام خمینی (ره)، آیت الله مرتضی حائری یزدی و ... هستند.

حجت الاسلام والمسلمین رشاد، استقلال فکری و اعتدال معرفتی را هنر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله) عنوان کرد و افزود: ایشان در عرصه فقه و اصول، فقیهی نیرومند، مقتدر، عمیق اندیش، جامع نگر و جهان اندیش هستند.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری در مباحث تاریخ، تاریخ غرب، تاریخ جهان، تاریخ معاصر و تاریخ منطقه آن قدر دقیق و با ظرافت ورود پیدا می کنند که انسان مبهوت می ماند، گفت: ایشان همچنین در حوزه های مختلف ادبیات، هنر، فرهنگ، فهم اجتماعی، سیاست، مدیریت استراتژیک، روابط بین الملل نیز دارای چهره ای برجسته و صاحب نظر هستند.

حجت الاسلام والمسلمین رشاد با تأکید بر اینکه بهره مندی از فتواهای مقام معظم رهبری صرفاً مخصوص مسلمانان و شیعیان نیست و جهان از آنها استفاده می کند، گفت: ایشان راجع به انرژی هسته ای، وحدت امت، کشف جرائم، رویت هلال و ... دارای فتاوای ارزشمند و شجاعانه ای است.

بن بست شکنی، پیدا کردن راه های میانبر و نرفته مورد تأکید مقام معظم رهبری است

دکتر علی اکبر احمدیان رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در این همایش، گفت: پرداختن به منظومه فکری آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله) به خاطر احاطه و توجه ایشان به حوزه های مختلف کاری بس دشوار است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری تلاش زیادی را صرف بیان اصول انقلاب اسلامی در قالب مکتب امام خمینی (ره) داشتند، اظهار داشت: اعتماد و اتکال به خداوند متعال، تکیه به مردم و مردم سالاری دینی، بی اعتمادی به دشمن و حفظ آزادی و استقلال، اسلام ناب و سلطه ناپذیر از اصولی هستند که همواره در گفتار و رفتار ایشان می بینیم.

رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: مقام معظم رهبری معتقدند که مسأله ایران در روابط بین الملل مسأله سیاسی و جناحی نیست، بلکه وجود دو نظام است که یکی می خواهد دنیا را به سلطه گر و سلطه پذیر تقسیم کند و دیگری نه سلطه می پذیرد و نه ظلم می کند.

وی افزود: ابداع بزرگ مقام معظم رهبری تعریف از جهاد و توسعه آن در عرصه های مختلف زندگی مردم است. بن بست شکنی، پیدا کردن راه های میانبر و نرفته و دانش سازی از دیگر تأکیدات مقام معظم رهبری است.

 

برچسب‌ها : دانشگاه آزاد اسلامی - دکتر حداد عادل - مقام معظم رهبری