گروه: اخبار سازمان مرکزی

منظومه فکری مقام معظم رهبری، چراغی در راه خدمت به مردم و دستیابی به اهداف نظام است

کد خبر: 540 تاریخ انتشار: 1396/7/25

همایش زعیم ذوفنون و رونمایی از اثر فاخر منظومه فکری آیت‌الله العظمی خامنه ای (دام ظله) با حضور دکتر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنا، دکتر رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از مفاخر علمی، فرهنگی و صاحبنظر کشور نظیر دکتر حداد عادل، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد،حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه در کتابخانه مرکزی واحد علوم‌ و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
image
همایش زعیم ذوفنون و رونمایی از اثر فاخر منظومه فکری آیت‌الله العظمی خامنه ای (دام ظله) با حضور دکتر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنا، دکتر رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از مفاخر علمی، فرهنگی و صاحبنظر کشور نظیر دکتر حداد عادل، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد،حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه در کتابخانه مرکزی واحد علوم‌ و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فرهاد رهبر در ابتدای این همایش با تسلیت شهادت امام سجاد (ع) و خیرمقدم به فرهیختگان، علما، دانشمندان، دانشجویان، اساتید و کارکنان حاضر در همایش، گفت: با کمک یک تیم از اساتید خبره در عرصه های مختلف کتابی تدوین و تنظیم شده که با رونمایی از آن گوشه ای از منظومه فکری مقام معظم رهبری معرفی خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد: برگزاری این همایش آغازی برای یک حرکت بزرگ در راستای تبدیل اندیشه ناب و منظومه عظیم فکری مقام معظم رهبری به یک دانش عملیاتی، برای پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن ارائه توضیحاتی درخصوص منظومه فکری مقام معظم رهبری در حوزه تخصصی اقتصاد، گفت: نظام فکری مقام معظم رهبری دارای جامعیت با نگاه دقیق به جنبه های گوناگون زندگی انسان امروز همراه با پیش بینی دقیق و آینده نگری نسبت به مسائل روز است. ایشان همواره هشدارهای عالمانه در بزنگاه های مختلف تاریخی، مستدل و متقن به مسئولان ذیربط اعلام فرموده‌اند که باگذر زمان کارشناسان خبره فن به همان نتایجی رسیدند که معظم‌له مدتها قبل تذکر داده بودند.

وی با بیان اینکه منظومه فکری مقام معظم رهبری، تنها گوشه ای از تفکرات ایشان را معرفی می کند، گفت:‌ این کتاب در حوزه اقتصادی، دارای نظم خاصی است و ارکان اقتصادی، اهداف اقتصادی، طرح و برنامه های کلان اقتصاد کشور، فرصت ها و اولویت های اقتصادی کشور، تهدیدات اقتصاد کشور و راه های مقابله (آسیب‌شناسی درونی)، دشمن‌شناسی و بصیرت اقتصادی (آسیب‌شناسی بیرونی) و راهبردهای اقتصادی را مطرح می کند.

دکتر فرهاد رهبر خاطر نشان کرد: وقتی تمامی علما، فرمایشات رهبر معظم انقلاب را دسته‌بندی کردند، به این نتیجه رسیدند که تاکید جدی ایشان در ارکان اقتصاد، بر «نیروی انسانی»، «کار»، «تولید»، «ثروت» و «سرمایه» به عنوان زیربنای چرخه اقتصادی کشور است.

وی با بیان اینکه توجه به اهداف قانون اساسی و نظام اسلامی از نظر مقام معظم رهبری، اهتمام به «اجرای عدالت» در کنار «پیشرفت و حرکت اقتصادی» است، افزود: توجه به موضوعات مهم و «اهداف قانون‌گذار از تدوین این طرح‌ها و تهیه اسناد» و وظایف مسئولان در اجرای آن، «اصل 44 قانون اساسی»، و «سند چشم‌انداز 20 ساله»، «طرح تحول اقتصادی»، «صندوق توسعه اقتصادی»، نشان‌دهنده تسلط مقام معظم رهبری بر حوزه اقتصاد است.

وی افزود: ما همواره در باب مسائل استقلال اقتصادی و اقتدار اقتصادی در عرصه های مختلف، کشاورزی، صنعت و بازرگانی، از نظرات و دیدگاه های رهبر انقلاب بهره‌مند شده‌ایم.

تاکید مقام معظم رهبری بر دشمن‌شناسی و لزوم برخورداری از بصیرت اقتصادی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مقام معظم رهبری همواره بر مسائل پیش‌ روی اقتصاد کشور مانند
«مفاسد اقتصادی»، «مبارزه با فساد»، «اقتصاد مقاومتی» تاکید کرده و در خصوص «دشمن‌شناسی» و «لزوم برخورداری از بصیرت اقتصادی» هشدار داده‌اند تا از دسیسه‌های دشمن غافل نشویم.

دکتر رهبر با بیان اینکه «رجوع به اقتصاد اسلامی»، «جهاد علمی و اقتصادی» و «اقتصاد مقاومتی» به عنوان راهکارهای اساسی ایشان در جهت رفع مشکلات و کاستی‌های اقتصادی جامعه اسلامی ایران است، ابراز امیدواری کرد: با توجه و عمل به نظرات و دیدگاه‌های اقتصادی رهبر معظم انقلاب در این زمینه‌ها شاهد پیشرفت همه‌جانبه کشور و تحقق اهداف تعیین شده در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی باشیم.

دکتر رهبر در ادامه با اشاره به مهمترین محورهای عملیات روانی دشمن در کلام رهبر معظم انقلاب، گفت: از نظر مقام معظم رهبری، مرعوب کردن مسئولان، شخصیت های سیاسی و نخبگان کشور ، تضعیف اراده عمومی مردم، تغییر درک صحیح مردم از واقعیت های موجود جامعه، سلب اعتماد ملت از مسئولین کشور، ترویج تبعات مخرب تحریم و فشار اقتصادی بر کشور، ترویج شایعه بکارگیری ابزار خشونت علیه ملت ایران، عوض کردن جای متهم و مدعی با ابزار تبلیغاتی و رسانه ای، ترساندن ملت های منطقه از ملت ایران و انقلاب اسلامی(ایران هراسی)، دامن زدن به اختلافات مذهبی، قومی، جناحی، سیاسی و رقابت های صنفی، تضعیف روحیه پایداری و مقاومت، تخریب بنیان های فکری و اعتقادی و فرهنگ و ارزش های اسلامی و ترویج روحیه یأس و ناامیدی و القای ناکارآمدی نظام جمهوری اسلامی از مهمترین محورهای عملیات روانی دشمن است.

وی افزود: تمامی این موارد از جمله ترفندهای دشمن از داخل و خارج کشور است که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و نسبت به آن هشدار داده‌اند که اگر به اینها توجه شود، می توان راهکارهای مناسبی برای مقابله با دشمن یافت.

ریشه‌کن کردن فقر و حل مسائل معیشتی مردم از مهم‌ترین توصیه های مقام معظم رهبری است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه به فرموده مقام معظم رهبری «بُرنده ترین حربه دشمن، فقر و گرفتاری مردم است»، اظهار داشت: مشکلات معیشتی مردم به‌ویژه طبقات ضعیف مشکل اصلی در عرصه اقتصادی است. مشکلات معیشتی تبعات اجتماعی و فرهنگی را در پی دارد و دشمن نیز برروی همین مسائل متمرکز می‌شود. ریشه‌کن کردن فقر و حل مسائل معیشتی مردم جزو مهم‌ترین توصیه های مقام معظم رهبری است.

دکتر رهبر افزود: تاکید بر نهضت خدمت رسانی با بکار گیری مدیریت کارآمد و لایق، تاکید بر مقابله با فساد، پرهیز از اختلاف به معنی تضاد بنیانی بین اقشار و گروه های مختلف جامعه همواره مورد تاکید ایشان به جهت دشمن‌شناسی بوده است که می تواند ابزاری برای مستحکم کردن رابطه مردم با نظام اسلامی و خنثی سازی حربه دشمن باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه مساله بیکاری به‌خصوص بیکاری جوانان تحصیلکرده از بیانات مکرر مقام معظم رهبری است، گفت:‌ ایشان همواره تاکید دارند که مسئولان برنامه ریزی کنند تا مشکلات بیکاری حل شود.برای اینکه نظام اسلامی بتواند با نقشه های دشمن هوشمندانه برخورد کند، باید گره های اصلی مشکلات اقتصادی کشور را شناسایی کرده و اقدام به برطرف کردن آنها کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه به اذعان بسیاری از کارشناسان، گره های اصلی اقتصادی کشور، «رکود تولید» و «بیکاری» است، گفت:‌ در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، راه‌حل این مشکلات آورده شده است که حتماً باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر فرهاد رهبر خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری هدف نظام اسلامی را «پیشرفت همه‌جانبه، استقلال از قدرت‌های سلطه‌گر جهانی، عدالت اجتماعی، شکوفایی استعدادها، رهایی کشور از آسیب‌های اجتماعی و عزت و امنیت و اقتدار ملی» بیان کرده و می فرمایند: «پایه اصلی استحکام درونی؛ اقتصاد خودکفا است. اگر یک کشوری نتواند از لحاظ اقتصادی و علمی زیرساخت های پیشرفت خودش را تامین و رشد پیدا کند، بی‌رحمانه مورد تطاول قرار خواهد گرفت.»

وی ضمن ارائه نموداری از پرتکرارترین توصیه های اقتصادی رهبر معظم انقلاب در سالهای اخیر، گفت: حمایت از تولید داخلی (40 بار)، تکیه به داخل و نیروی مردم (30 بار)، مبارزه با قاچاق و واردات غیرضروری (23 بار)، پایبندی به برنامه و سیاست ها (20 بار)، توجه به اقتصاد دانش بنیان و ارتباط صنعت و دانشگاه (14 بار)، مبارزه با فساد (12 بار)، ایجاد اشتغال (12 بار)، ‌پرهیز از اشرافی‌گری و اسرف (12 بار)، قطع وابستگی به نفت (11 بار)، زمینه‌سازی برای حضور در بازارهای جهانی (10 بار)، فعال کردن ظرفیت های صنعت و معدن (9 بار)، توجه به مسائل کارگران (9بار)، توجه به اولویت ها در تصمیم‌گیری (8 بار)، حمایت از کشاورزی (7 بار)، حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط (7 بار) و تطبیق بانک ها با اقتصاد مقاومتی (6 بار) از پرتکرارترین توصیه های مقام معظم رهبری بوده است.

دکتر رهبر در پایان ابراز امیدواری کرد با مطالعه منظومه فکری مقام معظم رهبری و تکمیل این مقدمه در ابعاد مختلف، این منظومه تبدیل به ابزاری برای رسیدن به اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در تمامی عرصه ها شود و از این کتاب به عنوان چراغی برای خدمت به مردم استفاده شود.

برچسب‌ها : دانشگاه آزاد اسلامی - دکتر فرهاد رهبر - مقام معظم رهبری