دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای آموزش عالی انقلاب باید پرچمدار توسعه علم و ارتقا تکنولوژی در کشور باشد

کد خبر: 905 تاریخ انتشار: 1397/11/6
رئیس هیأت ‌مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است که با اجازه امام (ره) تاسیس شد، گفت: اکنون با تمام ظرفیت و توان در جهت منویات مقام معظم رهبری و تحقق اهداف و برنامه ها، قدم بر خواهیم داشت.
image
رئیس هیأت ‌مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است که با اجازه امام (ره) تاسیس شد، گفت: اکنون با تمام ظرفیت و توان در جهت منویات مقام معظم رهبری و تحقق اهداف و برنامه ها، قدم بر خواهیم داشت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علی‌اکبر ولایتی که در نشست شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی و در جمع رئیس، معاونین و مسئولان این مجموعه حضور یافته، با بیان اینکه اسلام در علوم انسانی بسیار غنی است، افزود: علیرغم تمام ظرفیت های ارزشمند در زمیه علوم انسانی، آموزش عالی کشور از این جهت پیش رفت قابل قبولی نکرده است.

وی با تاکید براینکه در علوم انسانی باید وحدت حوزه و دانشگاه محقق گردد، افزود: انسان اشرف مخلوقات است ولی امروز با وجود ترجمه کتب علوم انسانی غرب، انسان به اندازه ابزار تنزل یافته که این امر وظیفه اساتید حوزه و دانشگاه را سنگین تر می کند که در کنار یکدیگر کتبی را تالیف کنند بر اساس ارزشهایی که در اسلام است انسان به جایگاه معنوی و الهی خود دست یابد.

وی افزود: با توجه به اهمیتی که دانشگاه آزاداسلامی به بازنگری و بازسازی علوم انسانی می دهد و در این راه همکاری نزدیک حوزه های علمیه و دانشگاه ها را ضروری می داند، انتخاب شخصیت برجسته حوزه و دانشگاه استاد گرامی حضرت حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسرو پناه به سمت معاونت علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی موجب خواهد شد که با تلاش ایشان بتوان این اقدام راهبردی بسیار ضروری یعنی تحول در علوم انسانی مبتنی بر ارزشهای متعالی اسلامی و ایرانی را سامان داد.

مشاور مقام معظم رهبری با انتقاد از اینکه دانشگاه آزاد اسلامی طی 30 سال فعالیت خود حسابرسی مستقل مالی نشده است، تصریح کرد: این امر در تاریخ مالی موسسات موجود در نظام جمهوری اسلامی ایران بی سابقه است .

دکتر ولایتی به پسوند اسلامی دانشگاه آزاد هم اشاره کرد و گفت: رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی نگاه جدی به فرهنگ است لذا باید در عرصه فرهنگی در دانشگاه تحول ایجاد کرده تا پسوند اسلامی معنای واقعی خود را به دست آورد.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه ما در دانشگاه است که بتوانیم مجموعه ای در تراز انقلاب اسلامی را به جامعه ایران و جهان معرفی کنیم و به نظر می رسد از جمله در مشهد که پایتخت فرهنگی جهان تشییع است با امکانات و پتانسیلی که وجود دارد می تواند در زمینه‌های تربیتی و فرهنگی اقدامات قوی‌تر و مؤثرتری انجام دهد و در سایه اموار پر فیض مرقد شریف حضرت علی بن موسی رضا علیه السلام، انتقال دهنده فرهنگ اسلامی باشد.

رئیس هیأت‌مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر انجام پژوهش های هدفمند و تقویت اقتصاد دانش بنیان، افزود: در حوزه‌ علم و فناوری رشد خوبی داشته و جزء کشورهای برتر دنیا هستیم بنابراین در حوزه علوم انسانی از جمله علوم تربیتی ، روانشناسی و جامعه شناسی مبتنی بر ارزشهای اسلامی و ایرانی باید نوآوری و تالیف داشته باشیم .

دکتر ولایتی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی می تواند یکی مهم ترین مراکز علمی نظام جمهوری اسلامی باشد، اظهارداشت: دانشگاه آزاد با برخورداری از ظرفیت عظیم علمی و پتانسیل و توانمندی های خود می تواند در راستای اهداف انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی گام بردارد.

وی با بیان اینکه زبان فارسی یکی از پر ظرفیت ترین زبانهای علنی دنیا است، تصریح کرد: زبان فارسی زبان دوم اسلام و زبان اول عرفان اسلامی است از این رو باید آموزش زبان فارسی در مدارس سما تقویت شود.

در ادامه دکتر علی سروری مجد رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی و مشهد نیز ضمن خیر مقدم ، گزارشی از فعالیت ها و برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و خراسان رضوی ارائه کرد.

در نشست شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان ، رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی ،‌ روسای واحدهای نیشابور، قوچان و تربت حیدریه و معاونین و روسای و هیات رییسه دانشکده های دانشگاه آزاد اسلامی مشهد حضور داشتند و دیدگاههای خود را بیان کردند.

همچنین دکتر ولایتی رئیس هیات موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی به همراه حجتالاسلام و المسلمین جواد مهدوی نسب رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ آزاد اسلامی خراسان رضوی، دکتر سروری مجد رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی و جمعی از مسئولین دانشگاه با حضور بر مزار شهدای گمنام واحد مشهد با قرائت فاتحه و نثار شاخه گل به مقام شامخ 5 شهید گمنام مجموعه فرهنگی واحد مشهد ادای احترام کردند.

برچسب‌ها : دانشگاه آزاد اسلامی - دکتر ولایتی - شورای دانشگاه

ارسال به دوستان نسخه چاپی


Skip Navigation Links.
نظرات بینندگان
نام :
  پست الکترونیک :
نظر :


عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 1021    ديروز: 3213    اين ماه: 34262    تاکنون : 2396959