برای شفافیت مالی و اداری و استانداردهای علمی دانشگاه آزاد اسلامی یک مسیر جدی انتخاب کرده ایم

کد خبر: 858 تاریخ انتشار: 1397/8/22
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یک مسیر جدی را در علمی کردن، اصلاح امور، شفافیت مالی و اداری و استانداردهای علمی دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب کرده ایم.
image
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یک مسیر جدی را در علمی کردن، اصلاح امور، شفافیت مالی و اداری و استانداردهای علمی دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب کرده ایم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در گفت­ و گوی زنده با رادیو تهران به بیان برنامه ها، اهداف و سیاست های کلان دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر تبدیل شدن به اولویت اول داوطلبان در افق 1404 پرداخت.

وی در همین رابطه گفت: پیش قراول‌های اصلی نظام آموزش عالی در دنیا، دانشگاه‌های بخش خصوصی هستند. در ایران نیز تا قبل از 100 سال گذشته نظام آموزش عالی خصوصی به جای دولتی وجود داشت، انتظار این است سیستمی که مربوط به مردم و بخش خصوصی است به انتخاب اول تبدیل شود، چرا که این موضوع در جهان تجربه شده و به اثبات رسیده است.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه‌های برتر دنیا تنها درصد کمی از هزینه‌های خود را از شهریه دانشجویان تأمین می‌کنند، خاطرنشان کرد: در واقع منابع مالی دانشگاه‌های خصوصی برتر به شرکت های دانش بنیان، درآمدهای غیرشهریه­ ای و در برخی موارد وقف وابسته است.

وی با تأکید بر اینکه برای رفاه حال دانشجویان نظام‌های حمایتی می‌توانند وارد عمل شده و مسئله شهریه را حل کنند، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر سرمایه لازم و فرصتی برای جهش در اختیار دارد و بسیاری از محدودیت‌های بروکراتیک که در نظام دولتی حاکم شده، وجود ندارد و با حرکت‌های چابک می‌توانیم بهترین شویم و این موضوع غیرقابل دسترس نیست.

دکتر طهرانچی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چطور ممکن است در سال 1404 داوطلبی به جای دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی را انتخاب کند، تصریح کرد: داوطلبان به کارآمدی و آینده رشته خود نگاه می‌کنند. چند سال پیش انتخاب اول داوطلبان رشته برق بود، اما امروز می‌بینیم رشته‌های پزشکی به انتخاب اول داوطلبان تبدیل شده و ذائقه آنها تغییر کرده است. در آموزش عالی رشته‌ها باید کارآمد بوده و با تغییر روش‌ها، مسئله شغل و اشتغال دانش بنیان در یک دوره چهار ساله تبیین شود. در این صورت دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند به انتخاب اول داوطلبان تبدیل شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در توضیح علاقه داوطلبان برای انتخاب رشته‌های پزشکی، گفت: در حال حاضر در رشته علوم تجربی 600 هزار نفر در کنکور شرکت می‌کنند که 140 هزار صندلی برای آنها وجود دارد که حدود 50 هزار صندلی مربوط به رشته های پزشکی است، اما داوطلب حاضر است قبول نشود و در همین رشته آزمون دهد.

وی افزود: در مقابل، رشته‌هایی نظیر ریاضی و علوم انسانی که بیش از 200 هزار نفر شرکت­ کننده دارند، دارای 600 هزار صندلی خالی است، اما تعداد مشتاقان به تحصیل در این رشته‌ها کاهش پیدا کرده و این مسئله بسیار مهمی است که باید برای آن برنامه­ ریزی شود.

دکتر طهرانچی درباره بحث شهریه در دانشگاه آزاد اسلامی، خاطرنشان کرد: سیستم‌های بانکی برای رفاه حال دانشجویان می توانند وارد شوند و یک تأخیر در پرداخت شهریه را برای دانشجویان ایجاد کنند تا دانشجو بتواند بعد از پایان تحصیل شهریه خود را پرداخت کند. در سال جاری دانشگاه آزاد اسلامی در این خصوص با دو بانک تفاهم ­نامه امضا کرده است.

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی در ادامه تأکید کرد: اصل بر این است که سرمایه و نقدینگی دانشگاه آزاد اسلامی در بانکی باشد که تضمین کند دانشجو بتواند با تأخیر 5 ساله در بازپرداخت، تسهیلات شهریه دریافت کند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره مشکلات پیش آمده برای ذخیره‌های رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: روال گذشته دانشگاه آزاد اسلامی به این صورت بود که ظرفیت پزشکی در یک مرحله تکمیل نمی ­شد و به دلیل اینکه این دانشگاه موازی با سیستم دولتی کار می کرد، در ابتدا 30 درصد ظرفیت پزشکی تکمیل شده و سپس در دو یا سه مرحله ظرفیت‌ها تکمیل می‌شد، اما امسال شورای عالی سنجش و پذیرش اعلام کرد تکمیل ظرفیت نباشد.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی باید در این مرحله بدون تکمیل ظرفیت، صندلی‌های خالی علوم پزشکی که مشتاقان زیادی نیز دارد را پر می‌کرد، اما کسانی که مسئول مستقیم این امر بودند در روشی که به کار بردند، دقت لازم را نداشته و میزان ذخیره‌های اعلام­ شده بیش از حد مجاز بود.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه 90 واحد دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پزشکی فعال هستند، گفت: متأسفانه برخی از این واحدها طبق بخشنامه‌ها و مقررات عمل نکرده و برای ظرفیت‌های محدود تعداد زیادی از داوطلبان را بالای ظرفیت ثبت نام کردند و همین عملکرد در چند واحد تبدیل به مشکل شد و کسانی که تراز مناسب نداشتند به نوعی در دانشگاه ثبت ­نام شدند که این موضوع توقعی در دانشجویان به وجود آورد.

بخش اعظم مسئله ذخیره‌های علوم پزشکی حل شده است

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: از آنجا که اصل عدالت در ورود داوطلبان به دانشگاه، اولویت اصلی در دانشگاه آزاد اسلامی است، علیرغم تمام فشارها و با تدبیری که به کار بستیم، از پذیرش دانشجویان با تراز پایین ­تر خودداری شد و دانشجویانی که صلاحیت داشتند به تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی ادامه خواهند داد. در دو یا سه مرحله کارها انجام شده و امروز می‌توان گفت که بخش اعظم این مسئله حل شده است.

وی با بیان اینکه با مسئولان خاطی در این امر برخورد شده، خاطرنشان کرد: مسئول سنجش و پذیرش دانشگاه، مدیر فنی مرکز سنجش و پذیرش و 10 رئیس واحد که خطای فاحش داشتند، برکنار شده و پرونده آنها در کمیته تخلفات اعضای هیأت علمی در حال بررسی است.

تمام استانداردهای وزارت بهداشت در دانشگاه آزاد اسلامی رعایت می‌شود

دکتر طهرانچی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا احتمال دارد این مشکل سال آینده نیز در دانشگاه آزاد اسلامی تکرار شود، گفت: این موضوع به هیچ عنوان قابل تکرار نیست. سیستم پزشکی زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور کنترل می‌شود و از آنجا که رشته پزشکی با سلامت مردم در ارتباط است، تمام استانداردهای وزارت بهداشت در دانشگاه آزاد اسلامی رعایت می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه ظرفیت علوم پزشکی بهمن ماه دانشگاه آزاد اسلامی از سوی وزارت بهداشت در همین نیم سال مهرماه به دانشگاه اختصاص داده شد، گفت: این موضوع برای حل مشکل ذخیره‌های رشته‌های علوم پزشکی اتفاق افتاد. در حال حاضر تنها کمتر از 300 نفر در رشته‌های پیراپزشکی در شهرهایی که تخلف شده، دارای مشکل هستند که این موضوع در حال بررسی است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر برخی حواشی در دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی یک مسیر جدی را در علمی کردن، اصلاح امور، شفافیت مالی و اداری و استانداردهای علمی طی می‌کند. بالطبع این مسیر مورد پسند برخی جریان‌های عمدتاً خارج ­نشین که امید و اقتدار در کشور را بر نمی ­تابند، نیست. اگر مسائل حرفه ای و استانداردهای علمی و کارآمدی دانشگاه آزاد اسلامی به 1/5 میلیون جمعیت دانشجویی برگردد، می‌تواند یک حرکت رو به جلو باشد، اما می‌بینیم کسانی که می‌خواهند مردم را ناامید کنند، چوب لای چرخ دانشگاه آزاد اسلامی می‌گذارند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه این دانشگاه در خط نظام برای امیدبخشی به نسل جوان حرکت می‌کند، تأکید کرد: برخی جریان‌ها برای اینکه جلوی این امیدبخشی را بگیرند، به جعل، خیال بافی و توطئه دست می‌زنند، اما باید تأکید کنم که این حرکت ها، دانشگاه آزاد اسلامی را به عقب بر نمی­ گرداند و ما به حرکت رو به جلو امیدوار هستیم.

دکتر طهرانچی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چگونه قرار است کار دانشجویی به جای شهریه در دانشگاه آزاد اسلامی اتفاق بیفتد، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی دارای 5 هزار هکتار زمین کشاورزی است. آموزش کشاورزی که به غذا و امنیت غذایی مردم بر می ­گردد، در کشور به مشکل برخورده است. به همین دلیل و به منظور حل این مشکل، دانشگاه می‌تواند با ایجاد گلخانه‌های مدرن و انتقال دانشجو از کلاس درس به مزرعه، هم مسئله آموزش کشاورزی را حل کند و هم محصول حاصل از شراکت در کار دانشجو به جای شهریه محاسبه شود.

وی افزود: اگر آموزش در محیط عملی صورت گیرد، کارآمدتر خواهد شد و از همین رو رشته‌های دانشگاهی باید کارآمدتر شوند. در حال حاضر 40 سرای نوآوری آزاد در دانشگاه آزاد اسلامی طراحی شده که به محل تعامل صنعت و دانشگاه تبدیل خواهد شد. دانشگاه آزاد اسلامی دارای فضاهای بسیار زیادی است و این فضاها می‌تواند محل استقرار شرکت‌های دانش بنیان باشد.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در همین راستا قرار است مدرسه تکمیلی از سال اول ایجاد شود. در دانشگاه‌های دولتی جوانان تا سن بالا از آموزش و خوابگاه رایگان بهره­ مند هستند که بعد از آن برای ورود به بازار کار و ایجاد درآمد، کمی دیر شده، اما در دانشگاه آزاد اسلامی یک جوان از همان ابتدا شهریه پرداخت می‌کند، از همین رو از همان سال اول به دنبال ایجاد یک مدرسه خلاقیت و مهارت هستیم که بعدها با آمادگی بیشتری وارد محیط کار شود.

دکتر طهرانچی در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه ایده‌هایی برای توسعه ورزش دانشگاهی به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی دارید، گفت: لایه‌های بالایی ورزش همان تیم‌های حاضر در لیگ‌های برتر هستند، اما به نظرم ورزش باید علمی­ تر شود. دانشگاه آزاد اسلامی فضاها و باشگاه‌های ورزشی مناسبی دارد. از این رو می‌تواند به صورت علمی با استعدادیابی و پرورش استعدادهای مختلف در این حوزه شروع به کار حمایتی کند.

اعضای تیم‌های ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی باید از بین دانشجویان این دانشگاه باشند

وی تأکید کرد: تیم‌های دانشگاه آزاد اسلامی باید تیم‌هایی باشند که بازیکنان خود را از بین 1/5 میلیون دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب کرده و پرورش دهند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در پیشنهادی به کمیته ملی المپیک تأکید کردم که دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد یکی از ورزش‌های کشور را از صفر تا صد در اختیار بگیرد و در تمامی لایه‌های آن به صورت علمی توان خود را به کار ببرد. دانشگاه آزاد اسلامی در ورزش حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، چرا که دانشگاهی اجتماعی است و با یک برنامه جدید ورزشی به دنبال علمی کردن ورزش است.

برچسب‌ها : دانشگاه آزاد اسلامی - دکتر طهرانچی - شفافیت مالی

ارسال به دوستان نسخه چاپی


Skip Navigation Links.
نظرات بینندگان
نام :
  پست الکترونیک :
نظر :


عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 72    ديروز: 2393    اين ماه: 7728    تاکنون : 2603023