راه اندازای مرکز مطالعات مشترک و انستیتوی تحقیقاتی در دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پکن

کد خبر: 832 تاریخ انتشار: 1397/7/8
رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دو انستیتوی تحقیقاتی در تهران و پکن برای ساماندهی همکاری های علمی و فناوری بین دانشگاه آزاد اسلامی و چین حداکثر تا یک ماه آینده راه اندازی شود.
image
رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دو انستیتوی تحقیقاتی در تهران و پکن برای ساماندهی همکاری های علمی و فناوری بین دانشگاه آزاد اسلامی و چین حداکثر تا یک ماه آینده راه اندازی شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علی اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در دیدار پروفسور وانگ جی سی رئیس مؤسسه مطالعات بین الملل و استراتژیک دانشگاه پکن و هیات همراه که عصر امروز در سالن 9 دی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، گفت: خوشحالیم از اینکه چنین ارتباطی بین اساتید و اهل سیاست چین و دانشگاه آزاد اسلامی برقرار می شود و همواره از سفر هیأت های چینی که قصدشان توسعه روابط دوجانبه و چندجانبه باشد، استقبال می کنیم.

دکتر ولایتی یادآور شد: قدمت روابط تاریخی ایران و چین به چند هزار سال قبل باز می گردد. این موضوع نشان می دهد که رابطه دو کشور ریشه دار و تاریخی است، بنابراین به آینده روابط ایران و چین بسیار خوشبین هستیم و امیدواریم روز به روز این رابطه گسترده تر شود.

وی با اشاره به سفر رئیس مؤسسه مطالعات بین الملل و استراتژیک دانشگاه پکن به ایران، گفت: رابطه ایران و چین یک رابطه مثال زدنی است و در این بین دشمنی های بسیاری وجود دارد اما علیرغم دشمنی ها، رابطه ایران و چین روز به روز گسترده تر خواهد شد.

در ادامه این دیدار پروفسور وانگ جی سی رئیس مؤسسه مطالعات بین الملل و استراتژیک دانشگاه پکن ضمن قدردانی از خوشامدگویی گرم رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: دکتر ولایتی از دیپلمات های باسابقه و از دانشمندان برجسته ایران است که نقش مؤثر و برجسته ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران داشته و دارد. اندیشه های استراتژیک دکتر ولایتی نه تنها در حوزه دیپلماسی، بلکه در سایر حوزه ها نیز تأثیرگذار است.

پروفسور وانگ جی سی با اشاره به رابطه تاریخی ایران و چین، اظهار داشت: ایران و چین رابطه قدیمی و دوستانه دارند و در عین حال ایران یکی از کشورهای مهم دنیا و منطقه محسوب می شود و به همین دلیل رابطه ایران و چین روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند.

رئیس مؤسسه مطالعات بین الملل و استراتژیک دانشگاه پکن افزود: رابطه ایران و چین با دشمنی مشترک که همان فشارهای آمریکاست، مواجه است بنابراین باید از طرفی با این فشارها مقابله و از طرف دیگر رابطه مان را با یکدیگر تنظیم کنیم.

وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور ایران در سازمان ملل،خاطرنشان کرد: سخنان اخیر دکتر روحانی در سازمان ملل را مرور کردم و تأکید ایشان مبنی بر اینکه ایران قصد جنگ با آمریکا را ندارد، توجه بنده را جلب کرد. ما هم به همین صورت عمل خواهیم کرد، اما در عین حال تأکید داریم که آمریکا نباید در امور داخلی ما دخالت کند.

پروفسور وانگ جی سی با بیان اینکه شاهد گسترش روز به روز مناسبات ایران و چین هستیم، گفت: این مناسبات نه تنها در حوزه اقتصادی، بلکه در حوزه سیاسی روند رو به رشدی داشته و امیدواریم در این چارچوب رابطه خوبی با نهادهای علمی و پژوهشی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی پایه ریزی کنیم.

وی افزود: مناسبات ایران و چین در حوزه های سیاسی و اقتصادی گسترش خوبی داشته و امیدواریم در حوزه علمی و فرهنگی نیز قدم های مناسبی برداریم، همانطور که امروز ملاقات مثبتی با دکتر طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی داشتیم و از نظرات وی و دیگر مسئولان درخصوص ایجاد رابطه با دانشگاه پکن، استفاده کردیم.

انستیتوی تحقیقاتی در دانشگاه آزاد اسلامی و پکن راه اندازی شود

دکتر علی اکبر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی پس از این دیدار در جمع خبرنگاران، گفت: امروز میزبان هیأتی از دانشگاه پکن که بزرگ ترین دانشگاه چین است، بودیم و این هیأت در چند روز گذشته ملاقات های خوبی با مسئولان مربوطه داشته است.

وی با بیان اینکه هدف اصلی از این سفر، ایجاد ارتباط علمی، تکنولوژی و دانش های آموزشی بین دانشگاه آزاد اسلامی و چین است، افزود: امروز قرارهای خوبی گذاشته و مقرر شد یک مرکز مطالعات مشترک در پکن و تهران راه اندازی شود تا دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پکن با یکدیگر تبادل نظر داشته باشند.

دکتر ولایتی با بیان اینکه قرار اولیه برای تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پکن گذاشته شد، خاطرنشان کرد: اتفاقی که امروز افتاد، کار مهمی است، چرا که ما برای پیشرفت در تکنولوژی باید از تکنولوژی های نوین اطلاع داشته باشیم.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به محدودیت ها و مشکلاتی که برخی کشورها برای دانشجویان و استادان ایرانی ایجاد می کنند، تصریح کرد: با ارتباطی که با دانشگاه های خارجی برقرار می کنیم، نشان خواهیم داد محدودیتی برای جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد و ما با ایجاد ارتباط با روسیه، چین و در آینده با کشورهای دیگر در آسیا، روابط علمی و فناوری خود را با دانشگاه های مختلف توسعه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه دیدار بعدی مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی با هیأت چینی در دانشگاه پکن برگزار خواهد شد، اظهار داشت: تاکید این است که دو انستیتوی تحقیقاتی در تهران و پکن برای ساماندهی همکاری های علمی و فناوری بین دانشگاه آزاد اسلامی و چین، حداکثر تا یک ماه آینده راه اندازی شود.

دکتر ولایتی با اشاره به پیشرفت های علمی چین، تاکید کرد: امروز کسی نیست که معتقد نباشد چین جزو پیشرفته ترین کشورها در حوزه علم و تکنولوژی است و یکی از نزدیک ترین کشورها به ایران است و با ما روابط استراتژیک دارد، همانطور که در تفصیل و توصیف دیپلماسی نگاه به شرق بارها گفته شده، راه اینکه ایران با سرعت بیشتری به پیشرفت خود ادامه دهد و محدودیت هایی که غربی ها در انتقال فناوری قائل می شوند، سد راه ما نشود، نگاه به شرق است.

وی افزود: دیداری که امروز با هیأت چینی داشتیم بسیار ارزشمند بود و طرح های موفقی مطرح شد.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: آمریکا به دلیل زیاده خواهی که دارد، هر کشوری که با رأی خارج از عقل رئیس جمهور آن مخالفت کند، به راحتی تحریم می کند، در صورتی که این اقدام برای آمریکا خودزنی است و اگر بخواهد به هر بهانه ای با کشورهای دنیا رابطه تحریمی برقرار کند و رابطه خود را به خاطر تحریم قطع کند، آمریکا منزوی می شود، همانطور که در مجمع عمومی سازمان ملل این موضوع نشان داده شد.

دکتر ولایتی با بیان اینکه آمریکایی ها نمی خواهند در غرب آسیا کشور موفق و بانفوذ اول منطقه ای مثل ایران و در شرق آسیا کشور قدرتمندی مانند چین با بالاترین نفوذ وجود داشته باشد، گفت: این موضوع باعث می شود ایران و چین که به استقلال، قدرت و توانمندی خود اعتقاد دارند، مانع نفوذ و حضور آمریکا و کسانی که به دنبال تخریب استقلال هستند، شود.

برچسب‌ها : دانشگاه آزاد اسلامی - دکتر ولایتی - مرکز مطالعات

ارسال به دوستان نسخه چاپی


Skip Navigation Links.
نظرات بینندگان
نام :
  پست الکترونیک :
نظر :


عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 1219    ديروز: 1304    اين ماه: 44224    تاکنون : 2326739