اولین همایش مردم شناسی منطقه‌ غرب کشور در واحد ایلام برگزار شد

کد خبر: 755 تاریخ انتشار: 1397/2/10
اولین همایش منطقه‌ای مردم‌شناسی غرب کشور با تأکید بر استان ایلام در دانشگاه آزاد اسلامی ایلام و با همکاری میراث فرهنگی استان ایلام برگزار شد و شرکت کنندگان در 13 محور به ارائه مقالات علمی پرداختند.
image

 

اولین همایش منطقه‌ای مردم‌شناسی غرب کشور با تأکید بر استان ایلام در دانشگاه آزاد اسلامی ایلام و با همکاری میراث فرهنگی استان ایلام برگزار شد و شرکت کنندگان در 13 محور به ارائه مقالات علمی پرداختند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام در این همایش گفت: مردم‌شناسی رایج در کشور ما از علوم غربی‌ها گرفته شده است و متاسفانه ما چندان به این موضوع نپرداخته ایم.

دکتر محمد میرزایی حیدری عنوان کرد: کشورهای استعمارگر متخصص قوی در علم انسان شناسی بودند و برای استعمار و شناخت کشورهای تحت سلطه، این علم را پیاده‌سازی کردند و مردم‌شناسی نیروی مضاعفی به استعمارگزان برای اجرای مقاصدشان داد.

وی ابراز امیدواری کرد با برگزاری چنین همایش‌هایی شاهد ارتقاء این رشته و اهمیت یافتن بیش از پیش آن در سطح دانشگاه‌ها باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان ایلام نیز در این همایش گفت: یکی از اهداف این همایش ثبت و ضبط آداب و رسوم و لباس‌های این دیار است  که  با گذر زمان تغییر کرده است.

عبدالمالک شنبه‌زاده با تاکید بر اینکه تلاش خواهد شد از مقالاتی که اندیشمندان به این همایش ارائه کرده اند پرونده‌هایی را استخراج کنیم آثاری از گذشتگان حفظ شود، تصریح کرد:  ثبت این آثار منجر به حفاظت می شود و در اینده برنامه های بهتری پیگیری می شود.

خانواده و خویشاوندی، اقتصاد و توسعه، فرهنگ عامه، ایلات و عشایر، هنر و صنایع دستی، زبان و گویش، باستان شناسی، اعتقادات دینی، محیط زیست، گردشگری، شهر و روستا، اقوام و امنیت اجتماعی، جنگ و پایداری از جمله مهمترین محورهای این همایش بود.

استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر برتر سال 94 در این همایش نیز گفت: با این پیشینه به ایلام آمدم که در دوران جنگ پیشینه خوبی این استان دارد و باید بیش از صد سال ما مدیون شما باشیم که در جنگ از ایران حفاظت کردید.

دکتر محمد عارف اضافه کرد: به صراحت می گویم در مورد دفاع مقدس نیز ما ظلم کردیم ! مطالعات انسان شناسی جنگ و دفاع مقدس صورت نگرفته است .

وی بیان کرد: در مورد دفاع مقدس ما ظلم کردیم و در فیلم های دفاع مقدسی  هیچ اثری از مردم نگاری و انسان شناسی وجود ندارد .

وی اضافه کرد: تفکر پیروزی محض در سینمای ما درست نیست ، مردم غرب کشور و مرزداران می دانند که جنگ چه مقدار سخت بود است.

در این همایش 45  مقاله به دبیرخانه ارسال که 10 مقاله به عنوان مقالات برتر و به صورت سخنرانی ارائه شد و 17 مقاله نیز به صورت پوستر  انجام شد.

 

 

 

 

image
image
image
image
image
image
image
برچسب‌ها : دانشگاه آزاد اسلامی - همایش مردم شناسی - واحد ایلام

ارسال به دوستان نسخه چاپی


Skip Navigation Links.
نظرات بینندگان
نام :
  پست الکترونیک :
نظر :


عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 2036    ديروز: 2465    اين ماه: 17128    تاکنون : 2679209