دکتر رهبر در جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی ایلام:

تمام مسئولان دانشگاهی این استان همانند دوران جنگ تلاش می‌کنند تا به ارتقای دانشگاه کمک کنند

کد خبر: 513 تاریخ انتشار: 1396/6/12
دکتر فرهاد رهبر به روحیه خوب، شاداب، پرتلاش و جهادی مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام اشاره کرد و گفت: «اطلاع دارم که تمام مسئولان دانشگاهی این استان همانند دوران جنگ تلاش می‌کنند تا به ارتقای دانشگاه کمک کنند اما با توجه به شرایط خاص منطقه ممکن است در رسیدن به اهداف خود نتیجه کمتری بگیرند.»
image

دکتر فرهاد رهبر در جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام بر مهارت‌آفرینی متناسب با نیازهای منطقه و استفاده از مزیت‌های اقلیمی دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام برای ثروت‌آفرینی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی واحد ایلام به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر فرهاد رهبر به روحیه خوب، شاداب، پرتلاش و جهادی مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام اشاره کرد و گفت: «اطلاع دارم که تمام مسئولان دانشگاهی این استان همانند دوران جنگ تلاش می‌کنند تا به ارتقای دانشگاه کمک کنند اما با توجه به شرایط خاص منطقه ممکن است در رسیدن به اهداف خود نتیجه کمتری بگیرند.»

او ادامه داد: «از رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام می‌خواهم تا با تشکیل کمیته‌ای به تلاش مسئولان این دانشگاه در استان ایلام جهت بدهد تا آنها بتوانند برای رفع نیازهای منطقه تلاش کنند.»

رهبر افزود: «استان ایلام منطقه‌ای بسیار محروم است که مردم آن از فقر و محرومیت زیادی رنج می‌برند. نرخ بیکاری در این استان نسبت به سایر استان‌ها بالاتر است و قاعدتاً مردم از دانشگاه آزاد اسلامی توقع دارند که برای رفع مشکلات مردم کمک کند.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «آموزش به تنهایی کفایت نمی‌کند و برای اینکه بتوانیم متناسب با نیازهای مردم به رفع احتیاجات و نیازهای آنها کمک کنیم، نیاز به یک طرح جدی داریم که معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه باید به این کار ورود پیدا کند.»

رهبر به مزیت‌های استان ایلام برای درآمدزایی و ثروت‌آفرینی اشاره کرد و گفت: «وجود منابع نفت و گاز، ترانزیت، گردشگری و اقلیم مناسب از جمله مزایای این استان است که می‌توانیم از آنها برای ایجاد ارزش افزوده و خلق ثروت استفاده کنیم.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: «ایران سرزمینی غنی است اما متاسفانه مردمی فقیر دارد. استان ایلام نیز از این امر مستثنی نیست. در همین زمینه محققان و پژوهشگران باید به این زمینه ورود کنند و در مورد آن تحقیق و پژوهش انجام دهند تا دریابند که چگونه می‌شود دارایی غیرمولد را به ثروت مولد تبدیل کرد. این موضوع تنها با علم و دانش امکانپذیر است. البته علم و دانشی که متکی به مهارت باشد نه مدرک.»

او به لزوم وجود دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: «امروز مردم به این دوره‌های کوتاه مدت نیاز دارند تا با آموختن یک مهارت بتوانند به تولید ثروت و ارزش افزوده بپردازند.»

رهبر خطاب به مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام گفت: «مهارت‌آفرینی متناسب با نیازهای منطقه در مقاطع فوق دیپلم و لیسانس را در دستورکار خود قرار دهید.»

او ادامه داد: «دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام می‌تواند در زمینه استفاده از صنایع کوچک پایین‌ دستی نفت و گاز وارد عمل شود. می‌توان در این زمینه با مشارکت، بهره‌برداری‌های لازم را انجام دهیم. دنبال صنایع بزرگ نباشید بلکه خوشه‌های صنعتی متناسب با دانش را طراحی کنید.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به مسئولان حاضر در جلسه گفت: «رشته‌های بین رشته‌ای که می‌تواند به پیشرفت منطقه کمک کند، ایجاد کنید چرا که این رشته‌ها می‌تواند در درآمدزایی موثر واقع شود. این موارد نیاز به برنامه‌ریزی و نگاه نو دارد. اگر بتوانیم این نگاه نو را طراحی کنیم، موفق خواهیم شد.»

او ادامه داد:‌ »مباحث فرهنگی نیز در دانشگاه‌ها از اولویت ویژه‌ای برخوردار است، بحمدالله دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام در این زمینه توفیق خوبی داشته است و مباحث فرهنگی اعم از ارتقای سطح فرهنگی استاد، کارمند و دانشجو باید در دستورکار مسئولان دانشگاه قرار گیرد.»

به گفته رهبر، پسوند «اسلامی» دانشگاه آزاد اسلامی به معنای واقعی اسلامی باید در دانشگاه موج بزند.

او افزود: «دو بال ایمان و علم به طور همزمان می‌تواند باعث توسعه و پیشرفت دانشگاه باشد. ما باید برنامه‌ای طراحی کنیم تا با استفاده از مزیت‌های منطقه بتوانیم علم را به ثروت تبدیل کرده و ارزش افزوده ایجاد کنیم.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد باید فرهنگ ایرانی و اسلامی به معنای واقعی خود در دانشگاه به وجود آید.

رهبر خطاب به مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام گفت: «ساختار دانشگاه باید چابک‌شده و هزینه‌ها کاهش یابد. همچنین می‌توان از خوابگاه‌های اضافی واحد برای خوابگاه متأهلی نیز استفاده شود.»

او در ادامه بر لزوم وجود درآمدهای غیر‌شهریه‌ای در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد و افزود: «در نظر گرفتن شأن دانشگاه، مزیت‌های استان و طرح برنامه کسب و کار با نرخ بازدهی سه‌ساله باید در این زمینه مد نظر قرار گیرد.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام گفت: «شما مسئول هستید و می‌توانید متناسب با طرح‌ها و برنامه‌های ابلاغ‌شده فعالیت کنید. امیدوارم دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام به خاطر مزیت‌های موجود در استان یکی از پررونق‌ترین و پردرآمدترین دانشگاه‌های آزاد اسلامی کشور شود.»

image
image
image
image
برچسب‌ها : استان ایلام - دانشگاه آژاد اسلامی - دکتر فرهاد رهبر

ارسال به دوستان نسخه چاپی


Skip Navigation Links.
نظرات بینندگان
نام :
  پست الکترونیک :
نظر :


عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 648    ديروز: 2105    اين ماه: 22495    تاکنون : 2305010