دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام را بیشتر بشناسیم

کد خبر: 315 تاریخ انتشار: 1395/7/6
خروج واحدهای استان ایلام از حالت زیانده در دو سال گذشته با تدبیر و دوراندیشی دکتر میرزاده، همراهی و همفکری هیات امنای استان ایلام و تلاش های دکتر عباسی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام و سایر مسئولان این دانشگاه نقطه عطفی در تاریخ این دانشگاه است و امروز بحث تاسیس شرکت های دانش بنیان و تولید علم و تبدیل آن به ثروت علیرغم محروم بودن استان و نوپا بودن این ایده راهگشا در دستور کار قرار دارد.
image

 

تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی در استان ایلام و فعالیت های آموزشی:

استان ایلام با 430 کیلومتر بیشترین مرز مشترک با کشور عراق دارد. بنا به اسناد رسمی آغاز جنگ تحمیلی با حمله رژیم بعث به مهران و چند ماه قبل از 29 شهریور 59 صورت گرفته بود. به سبب درگیری مستقیم استان ایلام درجنگ تحمیلی تمام زیرساخت های  استان به صورت  صددرصد تخریب شده بود. با پذیرش قطعنامه و آغاز بازسازی مردم ایلام با همان روحیه ای که جنگ را در این استان اداره کرده بودند پای کار آمدند و زندگی و نشاط دوباره به ایلام این نگین و عروس زاگرس با شروع کار بازسازی دوباره برگشت .  ایلام و ایلامیان خیلی زودتر از تصدی ریاست دانشگاه توسط دکتر میرزاده با ایشان و خدماتشان آشنا بودند . دکتر میرزاده ای که رئیس بازسازی کشور بود و باید زیرساخت ها و خانه و کاشانه مردم ایلام که به تلی از خاکسترتبدیل شده بود دوباره بازسازی می کرد و البته در کمترین زمان ممکن این امر محقق شد و خدمات دکتر میرزاده برای مردم ایلام نام آشنا و ماندگار است. سخت کوشی مردمان این استان و مقاومت دلیرانه آنان در طول دوران دقاع مقدس تا بدان جا بود که مقام معظم رهبری در اولین سفر استانی خود استان ایلام را انتخاب کردند تا علاوه بر تاکید بر نقش استان در دوران دفاع مقدس روند بازسازی در استان شتاب بیشتری پیدا کند.

یکی از آرزوهای دیرینه مردم استان ایلام گسترش آموزش عالی در استان ایلام بود چرا که خرابی های ناشی از جنگ تحمیلی  و بحث توسعه استان ایلام نیازمند نیروی تحصیلی کرده برای توسعه همه جانبه استان بود. با تلاش های صورت گرفته و پیگیری نمایندگان و مسئولان اجرای وقت  و دستور آیت الله هاشمی رفسنجانی سرانجام در سال 77 دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام در یک ساختمان اجاره ای با 220 دانشجو در 4 رشته کاردانی شروع به فعالیت نمود. عزم و اراده مسئولان دانشگاه و استقبال و حمایت کم نظیر مردم استان مسیر پیشرفت و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی را در استان ایلام هموارتر کرد و امروز علاوه بر واحد ایلام ، واحدها و مراکز آموزشی دهلران، دره شهر، ایوان، مهران، سرابله و دره شهر با بیش از 10 هزار دانشجو در مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در حال خدمت به مردم استان ایلام هستند. در این راستا 241 عضو هیات علمی تمام وقت و دهها استاد مدعو کار تدریس را بر عهده دارند. و نسبت استاد به دانشجو در واحد ایلام یک به 40 می باشد.

حاصل تلاش واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام تربیت بیش از 25 هزار فارغ التحصیل از مقطع کاردانی تا کارشناسی ارشد می باشد.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام بزرگترین مرکز تحصیلات تکمیلی استان ایلام است که به تنهایی بیش از 80 درصد دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی مراکز آموز عالی استان را  در خود جای داده است و همچنان مردم استان ایلام از مسئولان این دانشگاه انتظار دارند با توجه به فراهم بودن امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در واحد ایلام نسبت به توسعه تحصیلات تکمیلی در این استان محروم تلاش نمایند.  تعداد رشته های مصوب در مقاطع کاردانی و کارشناسی 170 رشته و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز 47 رشته مصوب است.

خروج واحدهای استان ایلام از حالت زیانده در دو سال گذشته با تدبیر و دوراندیشی دکتر میرزاده، همراهی و همفکری هیات امنای استان ایلام و تلاش های دکتر عباسی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام و سایر مسئولان این دانشگاه نقطه عطفی در تاریخ این دانشگاه است و امروز بحث تاسیس شرکت های دانش بنیان و تولید علم و تبدیل آن به ثروت علیرغم محروم بودن استان و نوپا بودن این ایده راهگشا در دستور کار قرار دارد.

وضعیت آموزش عالی در استان ایلام:

 در حال حاضر 36 دانشگاه و مرکز آموزش عالی از جمله 7 واحد و مرکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در استان ایلام با 40 هزار دانشجو فعال هستند و از آنجایی که کل جمیت استان ایلام کمتر از 600 هزار نفر است فضای استان ایلام در جذب دانشجو کاملا رقابتی است. دانشگاه آزاد اسلامی است همچون نگینی در حوزه آموزش عالی استان می درخشد و در همه زمینه ها جزء دانشگاه های برتر استان ایلام است.

دستاوردهای و فعالیت های عمرانی :  

ساخت حدود 50 هزار متر مربع فضای آموزشی ، رفاهی و اداری با چشم اندازهای زیبا و بر اساس استانداردهای موجود محیطی آرام و باصفا برای دانشجویان فراهم کرده است و در این راستا نیز می توان به تملک و در اختیار گرفتن 489 هزار متر مربع فضای روزباز اشاره کرد.

دستاوردهای پژوهشی :

دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام در حوزه پژوهشی و تحقیقاتی همواره به عنوان بازوی توانمند استان فعالیت نموده است، تولید بیش از 1970 مقاله که بیس از 300 مقاله آن   isi می باشد. انجام و یا در دست اقدام بودن 272 طرح پژوهشی ، تالیف و ترجمعه 80 جلد کتاب ، برگزاری و یا مشارکت در برگزاری 40 همایش ملی و منطقه ای ، تجهیز و راه اندازی 38 کارگاه و 67 آزمایشگاه در سطح استان ایلام که آزمایشگاه شیمی واحد ایلام از لحاظ تجهیزات در غرب کشور بی نظیر است و راه اندازی کتاب خانه دانشگاه با بیش از 70 هزار جلد کتاب ، راه اندازی مرکز رشد و...

حوزه فرهنگی :

واقعیت این است که حوزه فرهنگی دانشگاه با حضور دکتر طه هاشمی و حمایت های دکتر میرزاده در سه سال اخیر متحول شده است. در استان ایلام پیگیری و اجرای طرح های ماندگار فرهنگی که در این راستا برای اولین بار و با حضور معاون سازمان انرژی اتمی کشور و خانواده شهید داریوش رضایی نژاد از سردیس این شهید هسته ای کشور در واحد ایلام و همزمان با سالروز شهادت ایشان پرده برداری شد. جایزه علمی شهید رضایی نژاد در آبدانان ، طرح جایزه " دا" به زنان فرهیخته استان ایلام ، طرح تدوین " نقش مردم استان ایلام در 8 سال دفاع مقدس "و... فعال نمودن نشریات دانشجوی و کانون های دانشجویی و هیات های مذهبی و ایجاد شور و نشاط در محیط دانشگاه  و سهیم شدن دانشجویان در اجرای برنامه های دانشگاه به عنوان صاحبان این دانشگاه که در این راستا در حال حاضر 8 نشریه دانشجویی در حال انتشار است.  تشکیل خانه نشریات دانشجویی و در آینده نزدیک خانه فرهنگ دانشجویی و امروز به معنی واقعی کلمه ، دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام  "دانشجو محور" است در این راستا می توان به درخشش و کسب دو مقام برتری توسط دانشجویان این دانشگاه در جشنواره سراسری نشریات دانشجویی اشاره کرد. حضور دکتر طه هاشمی و برگزاری گردهمایی معاونان و مدیران فرهنگی دانشگاههای غرب کشور در استان ایلام نشان از اهتمام مسئولان دانشگاه برای پیگیری مسائل فرهنگی دارد.

اعطای وامهای قرض الحسنه و وام های اختصاص یافته از طریق وزارت علوم،  تحقیقات و فناوری و همچنین استفاده از منابع داخلی بانک های عامل برای رفع مشکلات مالی دانشجویان و...

در حوزه فعالیت های ورزشی نیز با ساخت و راه اندازی سالن ورزشی و سالن های جانبی از جمله سالن بدنسازی، کشتی ، تنیس و... شور و نشاط در دانشگاه آزاد اسلامی دوچندان شده است. امروز تاکید بر مسائل ورزشی دانشجویان ، اساتید و کارکنان به عنوان یک ضرورت برای دانشگاه مد نظر است و سلامت جسمی این عزیزان مورد تاکید است. علاوه بر آن کمک به ورزش استان ایلام با در اختیار داشتن اساتید مجرب و همچنین کمک علمی و تحقیقاتی دانشگاه به حوزه ورزش استان تاثیر مثبتی بر علمی شد ورزش استان داشته است.

حوزه اداری مالی :

حوزه اداری و مالی دانشگاه همواره به عنوان بازوی توانمند دانشگاه و پشتیبان تمام برنامه های معاونت های دیگر پای کار بوده است که در این راستا جذب و پرداخت بیش از 10 میلیارد تومان وام به اساتید و کارکنان دانشگاه اشاره کرد و این معاونت رضایت مندی کارکنان و اساتید در حوزه معیشتی را در دستور کار دارد. امروز با نگاه بلند دکتر میرزاده و توجه ویژه ایشان به حوزه معیشتی اساتید وعلی الخصوص کارکنان ما شاهد افزایش کم نظیر حقوق و دستمزدها در این دانشگاه هستیم که همراهی و تلاش بیشتر کارکنان و اعضای هیات علمی و به تبع آن رضایت مندی  دانشجویان را در پی داشته است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام و اربعین:

در چند سال گذشته و در موسم اربعین هرسال بیش از یک میلیون زائر از مرز بین المللی مهران وارد کشور عراق می شوند . که این حضور حماسی ایلام را به عنوان دروازه عتبات عالیات کشور معرفی کرده است. در این میان دانشگاه آزاد اسلامی همپا و همراه مردم استان ایلام در این رویداد بزرگ و جهانی نقش آفرین بوده و با راه اندازی ایستگاه صلواتی و اسکان زوار امام حسین یکی از دستگاههای برتر استان در خدمت رسانی به زوار است که در ایام اربعین حسینی ایستگاه صلواتی دانشگاه آزاد اسلامی روزانه پذیرای هزاران نفر بوده است. در این ایستگاه صلواتی که با سرمایه مادی و معنوی اساتید ، کارکنان و خانوادهای آنان و کمک افراد خیر و مردم با صفای ایلام  و به صورت خود جوش فعایت می کرد  از رئیس دانشگاه تا خدمتگزار و آبدارچی همگی در لباس خادم حسین (ع) در کنار هم قرار می گیرند که این اقدام ارزنده واحد ایلام با استقبال و پشتیبانی دکتر میرزاده و دکتر طه هاشمی قرار گرفته و شخص آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز پیگیر ساخت میهمانسرا در مرز مهران برای خدمات رسانی بیشتر به زوار حسینی شدند.

به دنبال این همایت ها دکتر طه هاشمی شخصا از واحد ایلام بازدید و در شهر مرزی مهران علاوه بر دیدار با مسئولان این شهر در یادمان نقطه ایثار در نقطه صفر مرزی حضور یافت و قول ساخت میهمانسرای زوار اربعین در شهر مهران و مجتمع رفاهی با مشارکت دانشگاه های آزاد اسلامی استانی سراسر کشور داد و این مقدمه ای شد برای تشکیل "ستاد ملی اربعین دانشگاه آزاد اسلامی " در کشور به ریاست دکترطه هاشمی و محوریت دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام که هم اکنون این ستاد در حال برنامه ریزی برای راه اندازی 32 ایستگاه صلواتی توسط دانشگاههای آزاد اسلامی استانی سراسر کشور در مسیر تردد زوار به سمت کشور عراق و همچنین در کشور عراق است  که در این رابطه اولین جلسه مسئولان داشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام با مشاورارشد استانداری واسط عراق و هیات های مذهبی این استان مرزی عراق در واحد ایلام تشکیل شد.

هدف ستاد اربعین حسینی در مرحله اول خدمات دهی به خانوده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی کشور با 2 میلیون دانشجو، 100 هزار عضو هیات علمی و کارمند و 5و نیم میلیون فارغ التحصیل و خانواده های آنان است و در مراحل بعدی خدمت رسانی به تمام زوار حسنی است .

 

 

 

برچسب‌ها : دکتر میرزاده - عباسی - واحد ایلام

ارسال به دوستان نسخه چاپی


Skip Navigation Links.
نظرات بینندگان
نام :
  پست الکترونیک :
نظر :


عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 1598    ديروز: 2581    اين ماه: 4179    تاکنون : 2853159