مدیران روابط‌عمومی باید در شبکه‌ای منسجم و هماهنگ سازمان پیام و اطلاعات موردنیاز ذی‌نفعان دانشگاه را مدیریت کنند

کد خبر: 1021 تاریخ انتشار: 1398/5/9
مشاور و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استان‌ها دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مدیران روابط‌عمومی باید پیام و اطلاعات را به صورت شبکه مویرگی در اختیار مدیران سازمان و تمام ذی‌نفعان دانشگاه قرار دهند.
image
مشاور و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استان‌ها دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مدیران روابط‌عمومی باید پیام و اطلاعات را به صورت شبکه مویرگی در اختیار مدیران سازمان و تمام ذی‌نفعان دانشگاه قرار دهند.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نشست مدیران روابط‌عمومی مراکز استان دانشگاه ازاد اسلامی با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر بهروز طهماسب کاظمی مشاور و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استان‌ها دانشگاه آزاد اسلامی و مدیران رسانه‌های دانشگاه صبح امروز در سازمان مرکزی برگزار شد.

دکتر طهماسب کاظمی در این جلسه با بیان اینکه در مقطعی در اوایل انقلاب رشته روابط‌عمومی از دانشگاه‌ها و سازمان‌ها حذف شد، گفت: فلسفه این تصمیم‌گیری ریشه در تجربیات سال‌های قبل از انقلاب داشت، چرا که در آن سال‌ها مدیران و مسئولان روابط‌عمومی به جای اینکه روابط‌عمومی سازمان باشند، روابط‌عمومی مدیران و مسئولان بودند و فعالیت‌ها و عملکرد مدیران را اطلاع‌رسانی و توجیه می‌کردند.

وی افزود: بعد از انقلاب اسلامی، به لحاظ علم مدیریت، انسجام فکری و هماهنگی درون و برون سازمانی توجه بیشتری شد و روابط‌عمومی به عنوان یک ضرورت در سازمان‌ها قرار گرفت و ضرب‌آهنگ اطلاعات ذهنی ذینفعان هر سازمان اعم از درونی و بیرونی را هماهنگ می‌کند.

دکتر طهماسب کاظمی اظهارداشت: ریشه تمام اختلاف نظرها، تنش و عدم آگاهی در یک سازمان را باید در عملکرد ضعیف روابط‌عمومی‌ها جستجو کرد.

وی با بیان اینکه در مدیریت پیام، روابط‌عمومی‌ها زبان درون و بیرون سازمان هستند، تصریح کرد: روابط‌عمومی‌ها پیام‌های ذینفعان را سازمان‌مند و هدفمند می‌کنند و مطابق با نیازهای جامعه درون سازمان اعم از مدیران، معاونان، کارمندان، اطلاعات را جمع‌آوری نموده، هدفمند و هوشمند منتقل می‌کنند. مدیران روابط‌عمومی باید اطلاعات موردنیاز دانشگاه را در مجموعه سازمان به صورت شبکه مویرگی در اختیار مدیران ارشد سازمان، مدیران، اساتید، دانشجویان، کارمندان و ذینفعان بیرونی قرار دهند تا نگاه به سازمان اصلاح و به یک نتیجه مطلوبی دست پیدا کنیم.

دکتر طهماسب کاظمی با اشاره به اینکه در حال حاضر در مجموعه نظام مدیریت اطلاع‌رسانی و پیام، دیگر شبیه 30 سال گذشته نیست، گفت: در سال‌های دور حداکثر فعالیت رسانه‌ای در یک سازمان چاپ یک نشریه بود و یا اینکه اخبار سازمان‌های خیلی بزرگ از طریق رسانه ملی و یا روزنامه‌های کثیرالانتشار در اختیار عموم مردم قرار می‌گرفت، اما خوشبختانه امروزه ابزارهای انتقال پیام و هماهنگ‌کننده پیام‌ها از گستردگی و تعدد فراوانی برخوردارند و هر کدام از این ابزارها جامعه مخاطب و کارکردهای خود را دارند که شرایط را برای اطلاع‌رسانی سریع و قابل اعتماد در سازمان فراهم کرده‌اند.

مشاور و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استان‌ها دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه متأسفانه ابزارهای اطلاع‌رسانی موجود گاهی به واسطه نشر اطلاعات غیرقابل اعتماد همراه با سوگیری، آسیب‌های جدی به بدنه سازمان‌ها وارد می‌کنند، تأکید کرد: مدیران روابط‌عمومی باید اطلاعات نادرست را رصد و جمع‌آوری کنند و در کوتاه‌ترین و سریع‌ترین زمان به صورت شایسته پاسخ دهند.

دکتر طهماسب کاظمی شناسایی اطلاعات غیرقابل اعتماد، نادرست و همچنین ارائه پاسخ مناسب و درست را مأموریت اصلی و جدید مدیران روابط‌عمومی دانست و افزود: به همان اندازه که تنوع ابزارهای اطلاع‌رسانی در جامعه افزایش یافته، تنوع و پیچیدگی پاسخگویی به آنها نیز زیاد شده است. بنابراین روابط‌عمومی یکی از فنی‌ترین و تخصصی‌ترین شغل‌ها در سازمان است و افرادی که در این زمینه کار می‌کنند، باید بسیار متخصص و فنی باشند تا بتوانند این کار را هوشمندانه انجام دهند.

مشاور و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استان‌ها دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: مدیران روابط‌عمومی باید به آنچه در سازمان به لحاظ نظام مدیریت دانشگاه و معاونت‌های مختلف اتفاق می‌افتد، مطلع باشند و امور را با دقت نظر دنبال کنند و مطابق با نیاز سایر مدیران، در کوتاه‌ترین زمان ممکن در اختیار آنها قرار دهد تا مدیران کار خود را به درستی انجام دهد.

دکتر طهماسب کاظمی در ادامه به شیوه‌های گوناگون جذب دانشجو در واحدهای دانشگاهی اشاره و تصریح کرد: این مسئله در حال حاضر یک موضوع استراتژیک است که نیازمند برنامه‌ریزی، نگاه هوشمندانه، دقیق و برنامه عملیاتی است که مدیران روابط‌عمومی باید به جد در این زمینه فعالیت کنند.

وی خاطرنشان کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی غیر از مجموعه مدیران روابط‌عمومی که کار مدیریت پیام رسمی سازمان را برعهده دارند، سازمان رسانه‌ای نیز با هوشمندی شکل گرفته که وظیفه اطلاع‌رسانی حرفه‌ای به جامعه مخاطب را برعهده دارد.

مشاور و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استان‌ها دانشگاه آزاد اسلامی، انباشت اطلاعات غیرضروری و غیرقابل استفاده در اذهان مخاطبان را یکی از آسیب‌های جدی عنوان کرد و افزود: چیزی که سبب می‌شود اطلاعات غیرضروری در اختیار افراد قرار نگیرد، هوشمندی مدیران روابط‌عمومی و نیروی انسانی شاغل در این زمینه است.

دکتر طهماسب کاظمی با بیان اینکه نیم درصد از بودجه واحدهای دانشگاهی به تبلیغات اختصاص یافته است، خطاب به مدیران روابط‌عمومی گفت: مدیران باید با دقت و هوشمندی در این زمینه عمل کنند و دستاوردهای علمی، پژوهشی، امکانات و... دانشگاه آزاد اسلامی را در اختیار مخاطبان قرار دهند.

وی ابراز امیدواری کرد با عملکرد دقیق مدیران روابط‌عمومی، دانشگاه آزاد اسلامی به جایگاه واقعی خود برسد.

دکتر طهماسب کاظمی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص نظام پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: پیوستگی نظام آموزش از پیش دبستانی تا دکتری از ویژگی‌های دانشگاه آزاد اسلامی است که در هیچ سازمانی وجود ندارد.

مشاور و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استان‌ها دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در آینده نزدیک سازمان مدارس آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی را به جایگاه خیلی خوبی خواهیم رساند، اظهار داشت: در زمینه توسعه مدارس، دارای استراتژی هستیم که به جد آن را دنبال می‌کنیم.

برچسب‌ها : دانشگاه آزاد اسلامی - دکتر طهماسب کاظمی - روابط عمومی

ارسال به دوستان نسخه چاپی


Skip Navigation Links.
نظرات بینندگان
نام :
  پست الکترونیک :
نظر :


عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 545    ديروز: 2970    اين ماه: 17789    تاکنون : 2613084